PARMAK UCUNA BASMAK TEHLİKELİ MİDİR NE ZAMAN TEDAVİ GEREKİR?

Her çocuk ayağa kalkma zamanı geldiğinde ve kendini hazır hissettiğinde parmak ucuna basmak ister. Parmak ucunda yükselip, yüksekte bir oyuncağa uzanmak motive edici ve eğlenceli bir oyundur. Yaklaşık 11 aylıkken ve sonrasında, yere tüm ayağı ile basmayı öğrenen çocuk, zaman zaman parmak ucuna basarak oynuyorsa sonra yere basıp oyununa devam ediyorsa sorun yoktur diyebiliriz. Ancak yine de koltuklara tutunarak sıralama yaparken parmak ucunda adım atmamasına dikkat etmeliyiz.

 

Parmak ucuna basmak hangi durumlarda cazip gelir?

 

Erken doğup herhangi bir hasarla büyüyen bebek, ayak bileğini kasarak ve sıkı tutarak basmak ister. Erken doğan bebeğin nöro-gelişimsel olarak takip edilmesinin sebeplerinden biri de birtakım problemleri erken dönemde saptamaktır. Erken veya zamanında doğup hiçbir hasar almamış, fakat özellikle sırt- bel- karın kaslarındaki kas gücüne ayına uyumlu olarak yetişememiş bebekler de ayağa kalkmak istediklerinde parmak ucu basmak eğiliminde olabilirler. Güçsüz olduklarını unutup, hızlanıp yürümek isterler. Ellerinden tutup gezdirdiğimizde ise artık bu durumu kullanmaya başlarlar.

 

Bir diğer grup da dokunsal hassasiyetleri olan, vestibüler (denge) işlemlerinin yetersiz veya aşırı duyarlı olduğu bebekler ve çocuklardır. Onlar da hassasiyetlerinin kendilerini güçlendirmek için bir engel olduğunu sezip, bundan kurtulmak isterler ve kendilerini güçlü bir platforma taşımanın keyfini parmak ucuna basarak çıkartırlar.

 

Ayrıca çocukların sistemlerini dengelemek için kullandıkları koşma, zıplama, hızlanma, itme davranışlarının erken dönemlerdeki görüntüsü parmak ucu basma ve yürümedir.

 

Parmak ucunda yürüme nasıl düzelir?

 

Bebeklik veya büyüme döneminde gördüğümüz bu tip davranışlara dikkat etmeliyiz. Altında yatan başka bir sorun varsa, basit gibi görünen bu durumlar gittikçe ciddileşebilir.Kas kısalığına sebep olabilecek bir hareket alışkanlığı oluşturabilir. Parmak ucunda yürüme nasıl düzelir dersiniz öncelikle;Normal gelişim mi yoksa müdahale etmek gerekir mi? konusunu aile çocuğunu izleyerek, sonrasında ise çocuk doktoruna danışarak ve konusunda uzman bir çocuk fizyoterapistinden ev programı alarak takip edebilir. Bu başlangıç olarak yapılacak en faydalı yaklaşım olacaktır.

 

Henüz tam olarak oturmayı öğrenmemiş bebek ayakta parmak ucuna gelmek için çabalıyorsa, ayakta sakince duramazken parmak ucunda, elinden tutulup yürütülmeyi istiyorsa artık uzmana danışma zamanı gelmiştir. Parmak ucuna kalkma ve parmak ucunda yürüme, dikkatimizi çekecek kadar sık ise bir uzmana danışmalıyız.

 

Ebeveynin hissettiği ve rahatsız olduğu her şey önemlidir.

Yukarı Çık
Eskişehir Web Tasarım