BEBEKTE GÖRSEL GELİŞİM

Bebeğim ne zaman görmeye başlar? 

 

Bebekte görsel gelişim nasıl desteklenir? 

 

Bebekler anne karnında iken yani doğmadan önce görsel becerilerini deneyimlemeye başlarlar. Yaşamın ilk haftaları belli belirsiz ve gri tonlarda görürler.  Ancak  odaklayarak yakını görmekte zorlanırlar. 

Erken doğan veya düşük doğum tartısı olan bebeklerde görme problemleri daha yüksek oranda görülmektedir.

 

İlk günler anneye bakma ve anneyi tanıma  bebek için yeni bir deneyimdir ve tam olarak odaklanarak görme zaman alır. Bir haftalık olduklarında renkleri ayırt etmeye başlarlar. Bu dönemde annenin görüntüsünü, saç şeklini değiştirmemesi, bebeğin annesini daha kolay tanıması için önemlidir. Görsel algıyı geliştirmek ve teşvik etmek için değişikliklerden kaçınmak faydalı olacaktır. 

 

Peki ışığı algılamaları yaklaşık ne zamana denk gelir? İlk bir ay bebeğimiz rahatsız olmasın , kolay  uyusun diye loş veya  karanlık  ortam yaratmanın üzerinde durmaya pek gerek yoktur diyebiliriz. Çünkü ışığı algılamaları birinci ayın sonunu bulur. 

Birinci aydan sonra bebeğin hareket eden nesneleri takibi artmaya başlar. Bu beceri ikinci ayda oldukça artar ve  nesneye uzanma denemeleri olur ve üçüncü ayda artık takip ettikleri nesneyi uzanıp tutmak isterler. Yine üçüncü ayda gözler her yöne rahatlıkla bakabilir, bunu başlarını hareket ettirmeden de yapabilirler. Tabi ki ışığa duyarlılık bu ayda  oldukça artmıştır. Artık bebeğiniz uykuya geçmek için loş ortamları  daha çok sevecektir. 

 

Görme anne karnından itibaren geliştiği için gebelikte annenin beslenmesi, dinlenmesi, gereksiz ilaç almaması önemlidir.  Hatta bitkisel besin takviyelerini  bile doktoruna danışmalıdır. Bunlar  görme de dahil olmak üzere tüm bedensel ve zihinsel gelişim için önemlidir. 

 

Görsel algıyı geliştirecek ilk oyun tavsiyeleri:

 

  1. Görsel temasınızı hep canlı tutun, seslenin, odada sizi takip etmesini sağlayın.
  2. Bazı oyuncakların seslerini kullanarak ilgisini çekin.
  3. Yatağına basit ama eğlenceli birkaç oyuncak asın. 
  4. Gece uyurlarken gece lambasını hafif açın, uyanırlarsa da görsel uyaranlara açık olsunlar.
  5. Özellikle sırt üstünde iken çok ilgilenin, oynayın, her pozisyonda ilgisini çekip size bakması ve eğlenmesi için motive edin. 
Yukarı Çık
Eskişehir Web Tasarım